Malý vlasový výzkum - Radka Šárníková

Malý vlasový výzkum

 

V tomto výzkumu jsem chtěla porovnat kvalitu a strukturu vlasu při různých úpravách oproti nebarvenému vlasu.   Šlo o vlas nebarvený dětský zdravý s nebarveným šedivým vlasem, odbarvený blond vlas, vlas barvený tmavou barvou a vlas úplně spálen…

Nápad byl uskutečněn díky spolupráci s Ing. Ondřejem Grulichem a s Ústavem fyziky a materiálového inženýrství, FT UTB ve Zlíně.

https://www.facebook.com/UstavFyzikyAMaterialovehoInzenyrstvi

VLAS_c.30002         
         Nebarvený vlas
         (v tomto případě dětský …věk 5let)
         nijak nepoškozený.
 

 

 

 

 

VLAS_c.20002

          Nebarvený šedivý vlas

zde je vidět, že se od dětského skoro neliší…mezi těmito vlasy je rozdíl 62 let, na tu dobu jsou si velmi podobné…

spoustu lidí má za to, že šedivý vlas se stane hrubším, než měli za mládí. Zde je vidět, že jen neznatelně. Musíme však brát v potaz, že každý vlas je od jiné osoby. Jako pravý důkaz by byl srovnání pouze od jedné osoby         s velkým odstupem času.

 

 

 

VLAS_c.10005

        Blond odbarvený vlas (věk 32 let)

Zde byl přírodní vlas poprvé odbarven (melírovací směsí), nebyl přebarvován  další barvou. Jde vidět, že odbarvení bylo šetrně provedeno. Vlas zůstal zdravý, pevný a lesklý.

 

 

 

 

 

VLAS_c.40004

          Barvený vlas (věk 23let)

Tento vlas je již několik let přebarvován stále stejnou tmavě hnědou někdy černou barvou. Tudíž zde jde vidět, že je mírně poškozen a má na sobě i větší vrstvu barvy. Tento vlas je stále pevný, ale už ztrácí lesk.

Příklad u barvených černovlásek…..po prvním nabarvení je vlas zdravý,pevný a lesklý. Pokud přebarvujete pořád dokola nejen odrost, ale   i délky a konce vlasů při stejné délce působení barvy vlas ztratí lesk.         U černovlásek konce vlasů působí jako šedé…

 

 

 

odb.znic.vlas0005

   Blond odbarvený (spálený) vlas (věk 24let)

Tento vlas je opakovaně odbarven. Struktura vlasu je značně poškozená. Vlas má tendence se lámat. Tohoto dosáhnete, pokud budete opakovaně odbarvovat stejná místa vlasů!! Takový vlas je vhodné ostříhat, jinak upadne sám.

 

 

 

 

 

Snímky z rastrovacího elektronového mikroskopu Phenom Pro na ÚFMI FT UTB.

Snímání bylo prováděno v režimu sledování topografie a režimu chemického kontrastu pomocí zpětně odražených elektronů (BSE).

 

 

 

 

 

 

© Copyright - Radka Šárníková :: Created by Ondřej Šárník Up